Napisz do nas

Kontakt

    Poznaj odpowiedź

    FAQ

    Zielnik jest jednostką naukową, nie prowadzącą regularnych warsztatów i oprowadzania po kolekcji, jeśli jednak jesteś zainteresowany warsztatami dla grup zorganizowanych lub tematyką jaką oferujemy to zachęcamy do skorzystania z formularza powyżej.

    Zielnik oraz zbiory w nim zgromadzone są udostępniane na miejscu dla wszystkich wykwalifikowanych badaczy do prowadzenia badań naukowych i konsultacji. Jest także dostępny dla pracowników instytucji związanych z tematyką botaniczną i ochroną przyrody oraz wszystkich osób zainteresowanych zbiorami botanicznymi.

    Osoby planujące wizytę w zielniku proszone są o uzgodnienie terminu planowanej wizyty z Kuratorem Zielnik lub jego asystentem, za pomocą formularza powyżej.

    • Wnioski o wypożyczenie materiałów zielnikowych są rozpatrywane wyłącznie przez instytucje botaniczne uznane w Index Herbariorum, a nie od osób fizycznych. Wszystkie wnioski są sprawdzane przez Kuratora i współpracowników. Zbiory Zielnika UG są wypożyczane instytucjom naukowym (nie wysyłamy materiału indywidualnym badaczom).
    • Wypożyczenia są udzielane bez opłat i usług. Oczekuje się, że instytucja, badacz pokryje koszty wysyłki zwrotnej i odeśle materiały w taki sam sposób, w jaki zostały pierwotnie wysłane.
    • Wypożyczenia są udzielane w celu prowadzenia badań naukowych na materiale zielnikowych, do ich identyfikacji, rewizji oznaczeń, do pozyskania danych z etykiet. Dane z etykiety dla ograniczonej liczby okazów mogą zostać dostarczone bezpłatnie w formie cyfrowej na prośbę badacza.
    • Wypożyczenia są udzielane na okres jednego roku. Jeśli wymagany jest dodatkowy czas, można poprosić o przedłużenie terminu.

    Prośby o wypożyczenie należy kierować:

    drogą mailową do:
    Kuratora Kolekcji Roślin Naczyniowych UGDA
    mgr Katarzyny Wszałek-Rożek
    katarzyna.wszalek-rozek@ug.edu.pl
    (w przypadku roślin naczyniowych)

    Kuratora Kolekcji Porostów i Mszaków
    prof. dr hab. Martina Kukwy
    martin.kukwa@ug.edu.pl
    (w przypadku zielnika mchów i porostów)

    tradycyjną na adres:

    Zielnik Uniwersytetu Gdańskiego UGDA
    Katedra Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody
    Wydział Biologii
    ul. Wita Stwosza 59
    80-308 Gdańsk

    Skany wysokiej rozdzielczości większości alegatów zdeponowanych w naszym Zielniku oraz bazy danych dostępne są w Wirtualnym Zielniku, na stronie Herbarium Pomeranicum. Materiały udostępniane są na licencji CC 3.0. Jeśli jednak nie udało Ci się znaleźć tego czego szukasz, zachęcamy do skorzystania z formularza powyżej.

    PL: Zielnik Uniwersytetu Gdańskiego UGDA, Katedra Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii, Uniwersytet Gdański

    EN: Herbarium Universitatis Gedanensis, Department of Plant Taxonomy And Nature Conservation, Faculty of Biology, University Of Gdańsk

    W przypadku wykorzystania danych ze strony Herbarium Pomeranicum lub GBIF należy wykorzystać sposób cytowania przedstawiony w ich bazach danych.

    Pełen regulamin wypożyczania i korzystania z Zielnika Uniwersytetu Gdańskiego dostępny jest tutaj.

    CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), to Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. W Konwencji Waszyngtońskiej, której Polska jest stroną,  ustalono stosowanie określonych środków kontroli i monitoringu oraz ograniczanie międzynarodowego handlu okazami. Określono także listę chronionych gatunków. Lista okazów oraz ich klasyfikacja jest dostępna w regulacjach oraz na stronie Spiecesplus oraz stronie Sekretariatu CITES. Przewóz lub wywóz wymienionych tam okazów jest zabroniony, chyba że przewoźnik posiada świadectwo CITES. Z perspektywy Polski świadectwo jest wymagane w przypadku przewożenia okazów między obszarem Unii Europejskiej i krajami poza-unijnymi.

    W przypadku zainteresowania materiałem zielnikowym gatunków CITES prosimy o kontakt za pomocą formularza powyżej.