Digitalizacja czyli wykonanie cyfrowych kopii zbiorów przyrodniczych ułatwia zarządzanie, inwentaryzowanie i wykorzystanie zasobów naukowych zgromadzonych w Kolekcjach. Stwarza możliwość wyszukania i weryfikacji udostępnianych danych badaczom instytucji naukowych w kraju i na świecie. Powszechny dostęp do zasobów on-line stanowi ważny element współpracy międzynarodowej w zakresie zagadnień dotyczących bioróżnorodności przyrodniczej, wymierania gatunków, inwazyjności taksonów obcych geograficznie oraz zmian klimatu i ich wpływu na rozmieszczenie organizmów. Udostępnione materiały mogą również stanowić pomoc dydaktyczną w procesie kształcenia na różnych jego etapach, zarówno w szkołach, jak i na uczelniach wyższych – materiały zielnikowe stanowią nieocenioną pomoc w procesie identyfikacji gatunków.
Praktycznym aspektem udostępnienia zielników jest również ułatwienie korzystania z ww. zasobów instytucjom i funkcjonariuszom administracji państwowej. Zgromadzone dane mogą być również wykorzystane przez instytucje i firmy sektora publicznego, stanowiąc element współpracy z pomorskimi zielnikami oraz wymiany wiedzy i doświadczeń naukowych.
Digitalizacja to sekwencja zadań, które mają na celu przetworzenie informacji analogowej w cyfrową, która jak najdokładniej odwzorowuje posiadane w zasobach materiały.
czynności przeddigitalizacyjne
przygotowanie alegatu, prace naprawcze i konserwacja okazu, przygotowanie etykiety, oznakowanie alegatu unikatowym kodem kolekcji, spisanie danych i uzupełnienie bazy danych, aktualizacja nomenklatury
procesu skanowania okazów
w naszym Zielniku do wykonania cyfrowego obrazu alegatu wykorzystujemy planetarne skanery dziełowe A1 “SupraScan Quartz A1 HD” z wykorzystaniem wzornika kolorów, który umożliwia standaryzację procesu dla każdego skanu
gromadzenie danych na serwerach
z zastosowaniem rozproszonej infrastruktury i wersjonowania w określonym zakresie czasowym kopii bezpieczeństwa
czynności podigitalizacyjne
weryfikacja plików cyfrowych i związanych z nimi metadanych, weryfikacja baz danych, formatowanie danych, geolokalizacja, standaryzacja danych do wymaganych formatów
udostępnienie danych
na dedykowanej platformie w formie cyfrowej, w zewnętrznych repozytoriach danych
Zielnik Uniwersytetu Gdańskiego zapewnia publiczny dostęp do szerokiego zakresu informacji w tym do zbiorów udostępniając je on-line na platformie Herbarium Pomeranicum stworzonej w ramach projektu Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – Digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe.
Projekt był realizowany przy udziale Konsorcjum trzech Pomorskich uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Szczecińskiego i Pomorskiego w Słupsku (Lider Projektu).
W wyniku realizacji projektu 468 000 alegatów zostało zdigitalizowanych i udostępnionych on-line. W tym:
Przedsięwzięcie stworzenia wirtualnego zielnika pomorskich uczelni w projekcie “Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – Digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe.”, zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, poddziałanie: 2.3.1 Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki (typ II projektu: Cyfrowe udostępnienie zasobów nauki) współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i budżet państwa.
Łączna wartość projektu: 25 065 886,20 zł; w tym dofinansowanie ze środków EFRR w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa: 21 213 259,49 zł.
Pomysłodawcą stworzenia wirtualnego zielnika Pomorza była prof. dr hab. Agnieszka Popiela (Uniwersytet Szczeciński). Wraz z prof. dr hab. Dariuszem L. Szlachetko (Uniwersytet Gdański) i prof. dr hab. Piotrem Niedzielskim (Uniwersytet Szczeciński, Akademia Pomorska w Słupsku) rozpoczęli pracę nad koncepcją projektu digitalizacji zbiorów pomorskich uczelni. Zapraszając do współpracy Zielnik Uniwersytetu Gdańskiego, z doświadczeniem jakie posiadał z wcześniejszej digitalizacji oraz tworzenia i obsługi baz danych opracowano wspólnie standardy procesu digitalizacji i gromadzenia i udostępniania danych. Duży wkład pracy w zakresie informatycznym, głównie programistycznym miał dr Andrzej Łysko (Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny). W styczniu 2020 roku rozpoczęto w Zielniku UGDA proces masowej digitalizacji zbiorów przyrodniczych. Proces ten trwał nieprzerwanie do czerwca 2023 roku. Był to czas intensywnej pracy nad zbiorami przyrodniczymi, który był możliwy dzięki zaangażowaniu zespołu projektowego Zielnika Uniwersytetu Gdańskiego. Realizacja tak złożonego i wieloetapowego przedsięwzięcia była możliwa dzięki zespołowi specjalistów i pracowników technicznych Wydziału Biologii oraz wielu zatrudnionych w projekcie osób.